Zaburzenia erekcji a przyczyny psychogenne – Jak sobie z tym radzić?

Zaburzenia erekcji mogą wynikać z wielu przyczyn, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Impotencja psychogenna to rodzaj dysfunkcji, który jest bezpośrednio związany z problemami natury psychicznej. Oznacza to, że mężczyzna podczas stosunku nie może osiągnąć erekcji, ponieważ blokują go stany psychiczne takie jak np. trauma, stres, depresja czy lęki. Pomimo iż jest zdrowy fizycznie, nie potrafi osiągnąć erekcji podczas zbliżeń z drugą osobą.

Impotencja

Impotencja jest to niemożność osiągnięcia lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Przyczyny impotencji mogą być różnorodne od zaburzeń hormonalnych po problemy naczyniowe czy neurologiczne. Nie można jednak zapominać o aspekcie psychicznym, który często ma istotne znaczenie w tym problemie.

Przyczyny impotencji psychogennej

Psychologiczna potencja może być wywołana przez wiele czynników, takich jak:

  • stres oraz wycieńczenie psychiczne,
  • nieświadome lęki, niepokój,
  • depresja,
  • traumy seksualne,
  • ciężkie przeżycia życiowe,
  • niskie poczucie własnej wartości, negatywne postrzeganie własnego ciała,
  • problemy w związku,
  • fobie seksualne,
  • zaburzenia psychiczne.

Warto wiedzieć, że impotencja może przyjmować różne formy – problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, brak apetytu seksualnego czy przedwczesny wytrysk.

Sprawdź również: Problemy z libido lub erekcją? Naturalne sposoby - czy to działa?

Objawy impotencji psychogennej

Objawy impotencji o podłożu psychicznym są podobne do tych występujących w przypadku innych przyczyn zaburzeń erekcji. Najważniejszym elementem diagnostyki będzie jednak rozpoznanie, które aspekty emocjonalne mają wpływ na problem. Impotencja psychogenna to problem, który może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. W przeciwieństwie do impotencji organicznej, która dotyczy problemów fizycznych, impotencja psychogenna wynika z czynników emocjonalnych i psychicznych. Oto kilka objawów, na które należy zwrócić uwagę:

Nagłe zmiany w życiu seksualnym

Jeśli doświadczasz problemów z erekcją po stresującym wydarzeniu lub zmianie w życiu osobistym, może to być objaw impotencji psychogennej.

Prolemy z erekcją w sytuacjach stresowych

Jeśli problemy z erekcją są bardziej nasilone w sytuacjach stresujących lub napiętych, może to sugerować impotencję psychogenną.

Lęk przed porażką seksualną

Obawa przed niezdolnością do osiągnięcia lub utrzymania erekcji może prowadzić do samonapędzającego się cyklu lęku i rzeczywistej impotencji psychogennej.

Czytaj również: Problemy z erekcją a relacje z partnerką - Jak przywrócić potencję?

Problemy w związku

Konflikty emocjonalne, brak zaufania lub niewłaściwa komunikacja z partnerem mogą prowadzić do impotencji psychogennej.

Ważne jest, aby rozpoznać objawy impotencji psychogennej i skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy i leczenia.

Leczenie impotencji psychogennej

Kiedy pojawią się pierwsze objawy zaburzeń erekcji, nie należy się od razu tym przejmować. Natomiast kiedy zaburzenia te notorycznie się powtarzają, koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad oraz zleci potrzebne badania, aby znaleźć przyczynę problemu. Kiedy będzie podejrzenie impotencji psychogennej, dostaniesz skierowanie do seksuologa lub psychologa na dalszą konsultację.

Terapia psychologiczna

Najczęściej zaburzenia erekcji o podłożu psychogennym leczy się przy pomocy terapii. Terapia psychologiczna jest ważnym elementem leczenia impotencji o początku emocjonalnym. Specjaliści, tacy jak seksuolodzy czy terapeuci, pomagają pacjentom zrozumieć i przekształcić swoje myślenie, uczucia oraz zachowania związane z działaniem seksualnym. W przypadku konieczności mogą być również zaangażowane metody farmakologiczne, jednak wskazane jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem.

Warto przeczytać: Jak poradzić sobie z problemami z erekcją? Leczenie impotencji

Farmakologia

Niekiedy przepisanie środków na potencję doskonale wpływa i odblokowuje nasz mózg i pozwala znowu cieszyć się udanym seksem.

W naszym sklepie dostępne są takie suplementy, które w szybki i doraźny sposób pobudzą Twoje ciało i pozwolą znowu cieszyć się udanym życiem seksualnym. Duży wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są bez recepty, szybko i dyskretnie, abyś wrócił do pełni sił w sypialni.

Jednak nie zawsze tabletki pomogą w przypadku zaburzeń na tle psychogennym, często potrzebna jest długotrwała terapia, aby pozbyć się problemu.

Podsumowanie

Impotencja psychogenna jest poważnym problemem dotykającym wielu mężczyzn na całym świecie. Jeśli podejrzewasz, że twoje zaburzenia erekcji mają podłoże psychiczne, nie krępuj się skonsultować ze specjalistą. Pamiętaj również, że otwarta komunikacja z partnerem lub partnerką oraz wspólna praca nad przezwyciężeniem trudności może być kluczowa dla osiągnięcia satysfakcjonującego życia seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *