Do kogo z zaburzeniami erekcji? Jaki lekarz zajmuje się impotencją?

Zaburzenia erekcji

Problemy z erekcją są częstym zmartwieniem wielu mężczyzn. W dzisiejszym świecie, pełnym stresu i presji, coraz więcej Panów zmaga się z tą niekomfortową przypadłością.

Zaburzenia erekcji, to niemożność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu podczas intymnych spotkań, które prowadzą do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Problemy z erekcją mogą być przelotne, ale również mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Niezależnie od tego, jak długo trwają, mają one negatywny wpływ na jakość życia seksualnego oraz samopoczucie mężczyzny.

Skąd biorą się problemy z erekcją?

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemów z erekcją jest zrozumienie, że tego rodzaju zaburzenia mogą mieć różne przyczyny. Mogą one wynikać zarówno z czynników fizycznych, takich jak choroby układu krążenia czy hormonalne zaburzenia, jak i czynników psychologicznych, takich jak stres czy problemy w relacji. Dlatego właśnie ważne jest, aby znaleźć specjalistę, który dokładnie zbada przyczynę problemu.

Sprawdź również: Słaba erekcja lub jej brak – jakie badania należy wykonać?

Kiedy do specjalisty?

Jeśli problemy z erekcją utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu ustalenia przyczyny tego stanu oraz dobór odpowiedniej terapii. Odpowiednie leczenie może obejmować farmakoterapię, terapię hormonalną czy też psychoterapię.

Profilaktyka

Warto również pamiętać o profilaktyce zaburzeń erekcji:

 • zdrowy styl życia,
 • odpowiednia dieta,
 • regularna aktywność fizyczna,
 • oraz unikanie używek takich jak alkohol czy papierosy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z erekcją.

Istotne jest, aby nie bagatelizować tego problemu i dążyć do jego rozwiązania. Właściwe leczenie i profilaktyka mogą przyczynić się do poprawy jakości życia seksualnego oraz ogólnego samopoczucia.

Do jakiego lekarza z zaburzeniami erekcji?

Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka coraz większej liczby mężczyzn niezależnie od wieku. Zrozumienie, do jakiego lekarza się udać w przypadku problemów z erekcją, może być kluczowe dla szybkiego i skutecznego leczenia.

Lekarz pierwszego kontaktu

Jeżeli pojawią się pierwsze problemy z erekcją, mogą one mieć różne podłoże. Na początek można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad i skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Czasami nasze problemy mogą być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi, które dają sygnały, że w naszym organizmie toczy się proces chorobowy. Internista może zlecić badania, które pomogą zdiagnozować takie choroby, jak na przykład:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • choroby berek,
 • miażdżyca,
 • schorzenia neurologiczne czy inne choroby.

Tego typu choroby mogą być bezpośrednią przyczyną naszych problemów z erekcją.

Urolog

To specjalista, który ma wiedzę na temat anatomii i funkcjonowania układu moczowo-płciowego. Ten lekarz zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego, a więc również zaburzeń erekcji. Urolog zajmuje się wyłącznie fizjologicznymi problemami związanymi z impotencją. Lekarz ten przeprowadzi dokładny wywiad ze swoim pacjentem, wykona odpowiednie badania diagnostyczne oraz zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku problemów z erekcją urolog może przeprowadzić badanie wzwodu oraz wykonać inne niezbędne testy diagnostyczne, aby zidentyfikować przyczynę zaburzeń.

Seksuolog

Jeśli problem z erekcją jest natury psychologicznej, warto udać się do seksuologa. To specjalista zajmujący się terapią zaburzeń seksualnych oraz kwestiami związanymi z seksualnością i relacjami międzyludzkimi. Współpraca z seksuologiem może pomóc przełamać bariery emocjonalne i odbudować intymność w związku.

Androlog

Specjalista ten zajmuje się także zaburzeniami erekcji oraz zaburzeniami hormonalnymi. Lekarz przeprowadzi wywiad, wykona badanie narządów płciowych oraz zleci potrzebne badania diagnostyczne.  

W przypadku problemów z erekcją lekarz może zaproponować różne metody leczenia: od zmiany stylu życia (np. zdrowa dieta, aktywność fizyczna) przez terapię farmakologiczną (np. leki na receptę) po terapie psychologiczne i behawioralne.

Psycholog

Ten specjalista zajmuje się psychiczną stroną pacjenta, przeprowadza dokładny wywiad i wyciąga wnioski, co może być przyczyną blokady podczas współżycia sekularnego. W niektórych przypadkach nasz organizm jest „zdrowy”, natomiast może paraliżować nas lęk, strach przed zbliżeniami, wywołany traumatycznymi przeżyciami lub kiedy za bardzo chcemy, aby podczas zbliżeń wszystko wypadło jak najlepiej. Różne przeżycia mogą mieć wpływ na naszą psychikę i powodować silną blokadę podczas intymnych spotkań. W takich przypadkach zalecana jest psychoterapia:

 • indywidualna,
 • wspólnie z partnerką,
 • lub grupowa.
Czytaj również: Jak rozmawiać o problemach z erekcją w związku?

Jakie badania przy zaburzeniach erekcji?

Konsulatacja u specjalsty i badania ogólne

Pierwszym etapem diagnostyki powinno być odbycie rozmowy z lekarzem prowadzącym lub urologiem, który poprzez szczegółowy wywiad ustali podstawowe informacje dotyczące problemów z erekcją. W trakcie konsultacji lekarz może ocenić stan zdrowia pacjenta oraz uzyskać informacje o przebiegu problemu, częstotliwości występowania zaburzeń oraz ewentualnych czynnikach mogących wpływać na występowanie zaburzeń erekcji.

Badania biochemiczne

 • badania krwi,
 • badanie moczu,
 • oraz badanie poziomu hormonów.

 Takie badania są niezbędne do oceny funkcjonowania organizmu, a w szczególności do wykrycia ewentualnych chorób układu krążenia, cukrzycy czy zaburzeń hormonalnych, które mogą bezpośrednio wpływać na jakość erekcji. Badanie poziomu testosteronu pozwala ocenić sprawność układu hormonalnego mężczyzny i wykryć ewentualne niedobory tego hormonu, które mogą być przyczyną problemów z potencją.

Badania ultrasonograficzne

Badanie USG naczyń krwionośnych prącia umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia prącia oraz stanu tkanek jamistych, co jest istotne w diagnostyce zaburzeń erekcji. Zaburzenia przepływu krwi oraz zmiany w obrębie tkanek jamistych mogą świadczyć o organicznych przyczynach problemów z erekcją.

Testy psychologiczne

Czasami problemy z erekcją u mężczyzn są spowodowane czynnikami psychologicznymi, takimi jak lęk przed niepowodzeniem seksualnym, stres czy napięcie emocjonalne. Testy psychologiczne pomagają ocenić wpływ tych czynników na zaburzenia erekcji oraz wybrać odpowiednią terapię psychologiczną.

Rozwiązanie problemów z erekcją u mężczyzn zaczyna się od zgłębienia ich przyczyn. Wykonanie powyższych badań pozwala na precyzyjne postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii, która istotnie przyczyni się do poprawy jakości życia seksualnego. Jeśli zmagasz się z problemami erekcji, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Warto przeczytać: Metody na opóźnienie wytrysku podczas stosunku

Sposoby leczenia zaburzeń erekcji

 • farmakologiczne, poprzez doustne przyjmowanie leków,
 • lub przy pomocy wstrzyknięć do ciał jamistych,
 • różnego rodzaju terapie odpowiednio dobrane do problemu, w tym terapia hormonalna,
 • zastosowanie urządzeń próżniowych,
 • chirurgiczne, kiedy powyższe metody leczenia nie dają rezultatów, czasami konieczne jest poddanie się leczeniu chirurgicznemu.

Obecnie dostępnych jest wiele środków, które w doraźny sposób wspomagają i rozwiązują problemy z erekcją. W naszym sklepie także dostępne są suplementy, które po zastosowaniu przed planowanym stosunkiem seksualnym, wspomagają erekcję oraz umożliwiają odbycie pełnego wrażeń stosunku z partnerką. Różnego rodzaju kombinacje, gwarantują, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i wymaga innego sposobu pomocy.

Jak wspomóc męża w problemach z potencją?

Kluczowe jest wsparcie oraz cierpliwość ze strony partnerki. Ważne jest także przekonanie męża do konsultacji z odpowiednim lekarzem, który jako specjalista w dziedzinie problemów z erekcją będzie w stanie odpowiednio ocenić sytuację oraz zaproponować skuteczne metody leczenia.

Jak zapobiegać problemom erekcji?

Zaburzenia erekcji są powszechnym problemem zdrowotnym, z którym borykają się miliony mężczyzn na całym świecie. Wiele osób szuka skutecznych sposobów na zapobieganie tym nieprzyjemnym dolegliwościom. Poniżej kilka przykładów co należy robić, aby zmniejszyć problemy ze wzwodem:

1. Zdrowa dieta

Jeden z kluczowych czynników wpływających na wystąpienie zaburzeń erekcji to niewłaściwa dieta. Dlatego należy zadbać o zrównoważone spożywanie białek, węglowodanów i tłuszczów. Unikaj

przetworzonej żywności oraz fast foodów, które mogą prowadzić do nadwagi lub otyłości – czynników sprzyjających zaburzeniom erekcji.

2. Regularna aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla zachowania zdrowia sercowo-naczyniowego oraz prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Regularne uprawianie sportu może zapobiegać zaburzeniom erekcji poprzez poprawę krążenia krwi oraz redukcję stresu.

3. Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała

Nadwaga oraz otyłość mogą prowadzić do wystąpienia zaburzeń erekcji, ponieważ utrudniają prawidłowe funkcjonowanie układu naczyniowego. Dlatego ważne jest, aby monitorować swoją wagę i dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

4. Unikanie używek

Palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu oraz stosowanie narkotyków mogą wpłynąć na zdolności erekcyjne. Wprowadzenie zdrowych zmian w stylu życia pomoże uniknąć wystąpienia zaburzeń erekcji.

5. Redukcja stresu

Stres to kolejny czynnik, który może prowadzić do zaburzeń erekcji. Warto zatem poszukać skutecznych metod radzenia sobie z codziennymi napięciami, takich jak medytacja, joga czy techniki relaksacyjne.

Podsumowanie

Jeśli borykasz się z zaburzeniami erekcji, warto wybrać specjalistę odpowiedniego dla twoich problemów. W przypadku zaburzeń z erekcją, jaki lekarz okaże się najlepszy? Najczęściej odpowiedzią będzie urolog, jednak warto również wziąć pod uwagę androloga czy seksuologa. Kluczowe jest jednak to, aby nie bagatelizować problemu i jak najszybciej zacząć działać, aby odzyskać pełne zdrowie seksualne. Pamiętajmy, że lekceważenie takich problemów może prowadzić do pogłębienia się zaburzeń oraz utraty pewności siebie. Wsparcie najbliższych oraz odpowiednie podejście do problemu będą kluczowe dla powodzenia terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *