Wzwód – Wszystko co powinieneś o nim wiedzieć.

Co to jest erekcja?

Erekcja inaczej nazywana wzwodem u mężczyzny, powoduje usztywnienie oraz powiększenie penisa, spowodowane napływem krwi do narządów płciowych. Członek staje się twardy i sztywny i jest gotowy do odbycia stosunku seksualnego z partnerką. W czasie inicjacji seksualnej dotyk oraz podniecenie wywołują wzwód u mężczyzny, który powinien się utrzymać podczas stosunku płciowego i zakończyć się wytryskiem. Wzwód u mężczyzny występuje także podczas snu oraz fantazji lub wspomnień erotycznych.

Rodzaje wzwodów

Wzwód u Panów może wystąpić w różnych sytuacjach, nie tylko bezpośrednio podczas inicjacji seksualnej z partnerką. Możemy wymienić następujące rodzaje erekcji u Panów:

 • erekcja odruchowa, podczas dotyku narządów płciowych mężczyzny.
 • erekcja psychogenna, pojawia się pod wpływem fantazji seksualnych.
 • erekcja nocna, która występuje podczas snu.
 • niekiedy wzwód u Panów pojawia się również rano, co jest normalnym zjawiskiem.

Kiedy może pojawić się pierwsza erekcja?

Erekcja to zjawisko, które występuje u Panów już w wieku dojrzewania, kiedy to podnosi się poziom testosteronu u chłopców i świadczy o osiąganiu dojrzałości seksualnej.

Prawidłowa i pełna erekcja jest ważną kwestią, która dotyczący męskości, podczas której penis zwiększa swoje rozmiary, staje się twardy i sztywnieje. Erekcja, która występuje podczas pieszczot z partnerką, doprowadza do stanu, gdzie członek jest gotowy do odbycia stosunku seksualnego.

Sprawdź również: Do kogo z zaburzeniami erekcji? Jaki lekarz zajmuje się impotencją?

Jak długo trwa erekcja?

Męski wzwód może trwać zasadniczo od 7 do 13 minut, co jest zależne od danej sytuacji i bodźców, które oddziałują na ciało.

Erekcja u mężczyzny jest znacznie uzależniona od wielu czynników, takich jak:

 • dotyk, który czuje mężczyzna podczas pieszczot,
 • słuch, które mogą pobudzić i podniecić zmysły Panów.
 • wzrok, to co widzi mężczyzna podczas pieszczot z partnerką, bardzo pobudza go do działania.

Odpowiednia oprawa podczas inicjacji seksualnej odgrywa znaczącą rolę, gdyż wszystkie bodźce, które odczuwane są podczas pieszczot, zapewniają erekcję zakończoną wytryskiem.

Ile razy dziennie może wystąpić erekcja?

U zdrowego mężczyzny może dochodzić do erekcji, nawet kilkanaście razy dziennie. Podczas dotyku narządów męskich, w czasie pieszczot, podczas fantazjowania czy myśleniu o przyjemnych rzeczach. Naturalnym zjawiskiem jest także ranna erekcja zaraz po przebudzeniu.

Czytaj również: Słaba erekcja lub jej brak – jakie badania należy wykonać?

Co wpływa na długość erekcji?

 • wiek mężczyzny, po 40-stym roku życia znacznie spada testosteron, co może powodować spadek libido u mężczyzn.
 • stan zdrowia, różnego rodzaju choroby, które dotykają mężczyzn oraz leki, które w takiej sytuacji musimy brać, mogą znacząco wpłynąć na problemy z potencją.
 • stres, jego nadmiar może niekorzystnie wpływać na samopoczucie i obniżyć nasza seksualność.
 • używki, alkohol, papierosy czy narkotyki mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm i w znacznym stopniu ograniczyć naszą sprawność seksualną.

Erekcja, do jakiego wieku występuje?

Mężczyzna, który jest zdrowy i fizycznie sprawny, może z reguły cieszyć się seksem do 60, a nawet 70 lat, niekiedy wspierany tabletkami wspomagającymi potencje. Niestety wraz z wiekiem spada poziom testosteronu, pojawiają się różnego rodzaju choroby, które także mogą powodować problemy z potencją.

Warto przeczytać: Jak reagować na brak erekcji u partnera?

Zaburzenia erekcji

Erekcja może być zaburzona przez różne czynniki, które pojawiają się w różnych sytuacjach. Nasz styl życia, zła dieta, używki wszystko to może niekorzystnie wpływać na zaburzenia potencji i powodować:

 • zaburzenia pierwotne, kiedy mężczyzna nie doznał nigdy satysfakcji podczas seksu.
 • zaburzenia wtórne, kiedy facet ma problem z erekcją, gdzie wcześniej nie doświadczył takiego problemu.

Zaburzenia erekcji powodują, że podczas pieszczot, nie jest możliwe osiągnięcie pełnego wzwodu oraz utrzymanie go. Odbycie stosunku płciowego zakończonego wytryskiem nasienia jest niewykonalne.

Czasami problem z erekcją może okazać się błahy i być spowodowany nadmiernym stresem czy daną sytuacją. Warto na początek wspomóc się tabletkami na potencję, które mogą przywrócić sprawność seksualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *